Energoefektivitāte - mūsu nākotnes ikdiena
Energoefektivitāte nereti cilvēkiem saistās ar ietaupījumiem, kuru dēļ ir jāatsakās no ikdienas ērtībām, taču Olaines iestāžu darbinieki un vidusskolēnu komandas, Olaines novada iedzīvotāji, kopā ar Energoefektivitātes centra Projekta vadītāju Tomu Lāci uzzināja, ka tā nemaz nav. Energoefektivitāte ir tad, kad mēs iegūstam gan naudas ietaupījumu savā maciņā ilgākā laika periodā, gan arī nezaudējam ikdienā pierastās ērtības, patiesībā, gudri rīkojoties ar saviem līdzekļiem un pieejamām iespējām, mēs savas ērtības varam vēl palielināt.
Nereti energoefektīvs dzīvesveids sākumā prasa nedaudz lielākus ieguldījumus, taču aprēķinot ietaupītos finanšu līdzekļus ilgākā periodā un izvērtējot iegūtās ērtības, ir redzams, ka tas kļūst finansiāli izdevīgi. Par to praktiskā veidā, spēlējot startēģisko spēli "Energopols", varēja pārliecināties visi spēles dalībnieki, kuri šoreiz pārstāvēja Olaines 1. vidusskolu, Olaines 2. vidusskolu, Olaines sporta centru, Olaines pirmsskolas izglītības iestādes, Rīgas Rietumu reģiona teritoriālās struktūrvienības Olaines nodaļu, Olaines Kultūras centru un Olaines Pieaugušo izglītības centru. Katrai komandai bija jāizpilda 13 misijas, lai kopā izdomātu, kā savu vidi padarīt dabai un maciņam draudzīgāku, kas visām komandām arī izdevās. Priecājamies un lepojamies par visiem spēles dalībniekiem, kuri atrada iespēju un laiku ikdienas ritmā padomāt par tik svarīgiem jautājumiem, kā arī - kādu vērtīgu atziņu ieviest savāk tālākā ikdienā. Jo, vai tu zināji, ka mazgājot traukus tikai 1 minūti, var iztērēt līdzpat 5 l ūdens, bet trauku mazgājamā mašīna iztērē tikai 8 - 10 litrus ūdens visa mazgāšanas ciklā laikā? Bet, vai kāds ir rēķinājis, cik ikdienā maksā viena litra ūdens saražošana? Tieši šādi un vēl daudz citu jautājumu bija jāatrisina mūsu spēlētājiem, lai sasniegtu "Energopolu" - vietu, kur videi tiek nodarīts mazāks kaitējums, mūsu maciņos paliek vairāk naudas, bet paši baudām ikdienu vēl komfortablāk.
Kā Tu vari kļūt energoefektīvāks jau šodien?
Nodarbība tika organizēta sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projektu “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” (101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA)).